تبلیغات
پیک ویژه R.P.S - بالا بردن Page rank
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

پیک ویژه R.P.S
 
با ما تفاوتها را احساس نمایید. (آرامش ، امنیت ، سرعت ، دقت)

به سامانه شرکت رهیافت سفیر پایتخت خوش آمدید
 
نوشته شده در تاریخ شنبه 7 خرداد 1390 توسط رهیافت سفیر پایتخت

بالا بردن Page rank سایت یکی از آرزو ها و شاید دغدغه های هر وبمستری باشد. در این بین رعایت اصول SEO و بهینه سازی صفحات تاثیر بسیار زیادی بر روی وضعیت و رتبه سایت شما خواهد داشت. در این مقاله سعی دارم نکاتی هر چند ساده را جهت بالا بردن رنک سایت، به شما معرفی کنم. البته قصد بر این نیست که اصول طراحی صفحات که به عهده برنامه نویس است، مطرح شود و بیشتر به نکات حاشیه ای اشاره خواهد شد.

نحوه کار ربات های گوگل به این شکل است که روزانه به صفحات بسیاری از سایت ها سر می زنند و آن ها را Index می کنند و بعد از ثبت کردن لینک ها و مطالب آن ها، در پایان یک دوره چند ماهه، گوگل بر اساس تعداد لینک هایی که به یک سایت داده شده است و پارامتر های بسیار دیگری شروع به بروز کردن Page rank سایت ها می کند. در این زمان اصطلاحا می گویند Google dance اتفاق افتاده است. به دلیل اینکه گوگل دارای دیتا سنتر های زیادی می باشد بروز رسانی Page rank ها در همه دیتا سنتر ها کمی زمان نیاز دارد. به همین دلیل ممکن است در زمانی که Google dance رخ داده است، پیج رنک سایت شما در دیتا سنتر های مختلف متفاوت باشد.

 

خوب بعد از یک مقدمه چینی کوتاه بریم سراغ نکاتی که باید عرض کنم:

*متاتگ ها و عنوان سایت

پارامتر هایی که شاید یک موتور جستجو در وهله اول به آن ها مراجعه می کند این دو مورد است که با عنوان تگ های Meta و title در سورس صفحات HTML قرار می گیرند. متاتگ ها برچسب هایی هستند که یک موتور جستجو اطلاعات آن صفحه را از روی آن ها بدست می آورد و باید طبق اصول جهانی در صفحات قرار گیرد. در صورتی که با نحوه قرار دادن متاتگ ها آشنایی ندارید می توانید از سایت onlinemetatag برای ساخت متاتگ ها استفاده نمایید. همچنین می توانید برای آنالیز متاتگ ها سایت خود به این لینک مراجعه نمایید.

 

تگ title نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. گاها موتور های جستجو به عناوین صفحات بیش از کلمات کلیدی اهمیت می دهند. همچنین سعی کنید حداکثر از 9 کلمه در عنوان مطالب استفاده نمایید. برای آشنایی بیشتر با این تگ ها و همچنین سایر تگ های مورد استفاده مقاله بر فراز موتور های جستجو را ببینید.

 

*1 لینک از چند سایت به جای چند لینک از 1 سایت

گاهی اوقات مدیران سایت ها، وبلاگ یا سایت دیگری راه اندازی می کنند و لینک سایت خود را چندین بار در آن تکرار می کنند تا رنک صفحات سایت اصلی بیشتر شود، امروزه موتور های جستجویی مانند گوگل به قدری هوشمند هستند که گول چنین ترفند هایی را نخورند

بنابراین به جای اینکه n بار لینک سایت خود را در یک سایت تکرار کنید، سعی کنید که در n سایت مختلف لینک خود را قرار دهید.

 

 

*با سایت های مرتبط تبادل لینک کنید

افراد زیادی به دلیل اینکه می دانند تبادل لینک در افزایش رنک صفحات سایت موثر است، سعی دارند با هر سایتی تبادل لینک داشته باشند. همیشه سعی کنید با سایت هایی که از نظر محتوایی با سایت شما مطابقت دارد تبادل لینک کنید، چون عملا وقتی لینک سایت شما در یک سایت غیر مرتبط با موضوع سایت شما قرار می گیرد تاثیری بر روی رتبه سایت شما نخواهد داشت یا اگر تاثیری هم داشته باشد طبعا ثاثیر آن از حالت اول بسیار کمتر است.

 

 

*لینک متنی بهتر از لینک بنر

به دلیل اینکه بنر های تبلیغاتی اکثرا با جاوا اسکریپت یا فریم ها ایجاد می شوند، از نظر موتور جستجو اصلا لینک به حساب نمی آیند ولی در صورتی که بنر یک لینک مستقیم داشته باشد تا حدودی می تواند موثر باشد ولی همچنان لینک های تصویری ارزش کمی نسبت به لینک های متنی دارند. بنر های فلش نیز موقعیت بدتری در موتور های جستجو دارند چون اسپایدر ها نمی توانند محتوای درون آن ها بخوانند و روی لینک ها کلیک کنند.

 

 

*استفاده از کلمات کلیدی در لینک

سعی کنید به جای قرار دادن لینک خالی سایت خود در امضا ها یا سایر سایت ها، از نام سایت یا کلمات کلیدی مرتبط استفاده کرده و آن را به سایت خود لینک نمایید. در این حالت رتبه سایت شما برای آن کلمه کلیدی بالا خواهد رفت.

 

 

*ساب دومین یا فولدر؟

تاکنون شاید تصمیم داشته اید که یک انجمن برای سایت خود راه اندازی کنید و در انتخاب یک ساب دومین یا فولدر برای آدرس آن در دو راهی قرار گرفته باشید. در این حالت باید توجه داشته باشید که موتور جستجو هر ساب دومین را مانند یک دومین جدید در نظر می گیرد. به طور مثال اگر انجمن خود را در داخل یک فولدر نصب کنید، آدرس آن جزئی از آدرس اصلی

سایت شما محسوب می شود و محتوای متنی آن به حساب دومین اصلی قرار می گیرد ولی در ساب دومین تمام محتویات آن برای همان ساب دومین در نظر گرفته خواهد شد. بنابراین توصیه می کنم در صورتی که فعالیت دومین اصلی سایت شما بالا نیست، انجمن خود را در یک فولدر نصب کنید تا باعث افزایش رنک سایت شود. ولی در صورتی که فعالیت دومین اصلی زیاد است، توصیه می شود که از ساب دومین استفاده نمایید تا هر بخش به طور مجزا فعالیت خود را داشته باشد. در این صورت می توانید با لینک دادن از ساب دومین به دومین و از دومین به ساب دومین رنک صفحات هر دو بخش و در نتیجه رنک کل سایت را بالا برید.

 

 

*از حجم محتوای صفحات بکاهید

پیشنهاد می کنم مطالبی را که حجم متنی زیادی دارند در یک صفحه قرار ندهید، چون در صورتی که محتوای متنی خیلی زیاد باشد ممکن است لینک آن مطلب Index نشود. پس برای چنین مطالبی بهتر است آن را در دو یا چند قسمت در سایت خود قرار دهید.

 

 

*استفاده از کلمات کلیدی در URL

در URL صفحات خود از کلمات کلیدی استفاده کنید. این مورد در افزایش رنک صفحات به دلیل وجود کلمات کلیدی در آدرس آن، کمک زیادی خواهد کرد. توجه داشته باشید که کاراکتر - اولویت بیشتری نسبت به کارامتر _ دارد، پس برای جدا کردن کلمات کلید در لینک حتما از - استفاده نمایید. همچنین بهتر است که از عناوین انگلیسی به جای فارسی در آدرس استفاده کنید چون به شخصه تاثیر خیلی خوبی در URL های فارسی ندیدم.

 

 

*از سایت مپ استفاده کنید

سایت مپ ابزاری است که به وسیله آن می توانید لینک های سایت خود را بهتر و سریع تر به موتور های جستجو معرفی کنید. استفاده از سایت مپ می تواند ثاثیر خوبی در سرعت Index شدن لینک های سایت شما داشته باشد. برای ساخت سایت مپ برای گوگل به مقاله آشنایی با گوگل سایت مپ سری بزنید. همچنین می توانید از سایت freesitemapgenerator که به صورت آنلاین سایت مپ را برای شما می سازد استفاده نمایید.

 

 

*لینک های داخلی زیاد

داشتن لینک های داخلی زیاد نیز در انتقال پیج رنک و بالا رفتن رنک صفحات داخلی سایت کمک زیادی خواهد کرد. به طور مثال در مورد قبل من به مقاله سایت مپی که در سایت وجود داشت لینک دادم، اینکار باعث می شود اگر زمانی رنک این صفحه افزایش یافت، رنک صفحه مربوط به مقاله سایت مپ نیز بالا رود. همچنین spider های گوگل وقتی به لینکی در یک صفحه برخورد می کند آن را دنبال کرده و مطالب آن را Index می کنند. بنابراین لینک های داخلی سایت، ارزش صفحات شما را مشخص می کنند و هر چه لینک به یک صفحه بیشتر باشد از نظر گوگل آن صفحه ارزش بیشتری دارد. لینک هایی از مقالات که در اطراف صفحه و در آیتم های مرتبط قرار می گیرند نیز همین کار را خواهند کرد.

 

 

*از ایجاد لینک های تکراری جلوگیری کنید

شاید تا به حال دیده باشید که با چند آدرس مختلف می توانید وارد یک صفحه شوید. مثلا برای صفحه اصلی این سایت این آدرس ها وجود دارد:

 

http://www.irpcn.com

 

http://irpcn.com

 

http://irpcn.com/index.php

 

از نظر موتور جستجوی گوگل این سه آدرس با یکدیگر متفاوتند و ربات ها نیز هر سه لینک را Index خواهند کرد و به دلیل اینکه محتوای این سه آدرس یکسان است گوگل تصور می کند که شما سعی دارید با کپی یک مطلب، محتوای سایت خود را افزایش دهید و آن را تقلب به حساب می آورد. برای کنترل چنین آدرس هایی در صورتی که از وب سرور های آپاچی استفاده می کنید، مقاله قفل کردن www در URL دومین را بخوانید.

 

 

*از FFA دوری کنید

مطمئنا تاکنون سایت هایی را دیده اید که مدعی هستند لینک سایت شما را در موتور های جستجوی زیادی ثبت می کنند، اکثر این سایت ها لینک سایت شما را در FFA ها ثبت می کنند. FFA یا Free For All صفحاتی هستند هر شخصی می تواند لینک سایت خود را در آن اضافه کند. و اغلب افراد با این ایده لینک خود را در این صفحات وارد می کنند که یک backlink از آن صفحه به سایت خود ایجاد نمایند و در نهایت باعث بالا رفتن رنک و ترافیک سایت خود شوند. موتور های جستجو هیچ اهمیتی به این صفحات نمی دهند و در نهایت هیچ تاثیری بر روی وضعیت سایت شما نخواهد داشت. از لیست سایت ها و ایمیل های افرادی که در FFA ها ثبت شده است صرفا جهت فرستادن spam استفاده می شود. پس اگر روزی تصمیم گرفتید چنین کاری را انجام دهید، روزانه منتظر دریافت تعداد زیادی spam در ایمیل و سایت خود باشید.

 

 

*مطالب را با فاصله زمانی معین در سایت قرار دهید

همیشه سعی کنید سایت خود را در فواصل زمانی معین بروز کنید و بگونه ای نباشد که در یک روز چند مطلب در سایت ارسال کنید و برای مدتی سایت شما راکد بماند. موتور جستجوی گوگل به این موارد و به نحوه رشد یک سایت توجه دارد.

 

 

*robots.txt، ابزاری مناسب برای کنترل ربات ها

robots.txt یک فایل متنی است که در root سایت شما قرار می گیرد و می توانید به وسیله آن به ربات موتور جستجو بفهمانید که به چه صفحاتی نباید وارد شود. مثلا برای یک سایت قسمت admin سایت نیازی به Index شدن ندارد، پس میتوانید دسترسی آن را با robots.txt برای موتور جستجو محدود کنید. در آینده اگر عمری باقی باشد سعی می کنم مقاله ای در این مورد بنویسم. برای آشنایی مقدماتی با robots.txt و کار با آن به مقاله بر فراز موتور های جستجو مراجعه کنید.

طبقه بندی: IT، 
.: Weblog Themes By Pichak :.
تمامی حقوق این سایت محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ